Forum akwarystyczne Ryby akwariowe Opisy ryb i roślin akwariowych
Tematyka akwarystyczna serwisy
Luty 5, 2017
Depilacja laserowa mężczyzn skuteczne usuwanie owłosienia z ramion i pleców
Depilacja laserem medycznym ramion
Luty 9, 2017

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W branży budowlanej możemy mieć styczność z dwoma podtypami pianki poliuretanowej: zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Piankę z zamkniętymi komórkami o spoistości w przybliżeniu 40 kg/metr sześcienny stosuje się w szczególności do zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz izolacji pomieszczeń magazynowych, wycieplenia poszyć dachowych oraz stropodachów, a także w czasie wykonywania lodowni, a dokładniej spiżarni chłodniczych do przechowywania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o wyższej gęstości (60kg/metr sześcienny) używa się do termoizolacji pokryć dachowych, stropodachów, połaci dachowych spłaszczonych, cokołów, posadzek (jeśli mamy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozdzielania przestrzeni, w jakich mamy do czynienia z szerszym uciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową mamy szansę użyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg i ścian działowych wewnątrz domu, hangarów lotniczych albo lokali fabrycznych.

Pianka poliuretanowa jest przygotowana z masowych „wylotów”, przez co potrafi „oddychać”, inaczej umożliwiać dobrą klimatyzację pomieszczenia i przekazywać nadmiernie dużą miarę pary wodnej. Przeciwdziała nagromadzeniu pleśni, dlatego perfekcyjnie przydaje się do izolowania poddaszy. Ma nie tylko cechy odcinające, odciągające parę wodną oraz tłumiące. Jest niezwykle lekka, wcale nie obciąża poważnie konstrukcji i montuje się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Można zatem izolować nią pokrycia dachowe w jakimkolwiek potencjalnym rozmiarze – nawet te niezwykle zagmatwane. Jakie ma słabe strony? Tak naprawdę żadnych, o ile jakiś pseudofachowiec jej nie spożytkuje do ocieplania fundamentów, do czego absolutnie się nie nadaje. Powinniśmy nadmienić, że właściwie nie jest odporna na działanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami zapewnia najefektywniejszą izolację i jest bardzo wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Poleca się ją głównie do uszczelniania filarów, posadzek z nagrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% hermetycznych komórek, posiada wysoką gęstość, śladową drożność i wyjątkowo dużą nieczułość na miażdżenie. Perfekcyjnie sprawdzi się do separowania konstelacji metalowych, rurociągów albo obiektów inwentarskich.

Na jaką piankę PUR się zdecydować?

Wszystko zależy od tego, który moduł domku będziemy izolować. Pianka otwartokomórkowa wymaga nieco mniej surowca, a co za tym idzie – jest szczególnie oszczędna. Wskaźnik izolacji jest nieco gorszy, ale mimo to zapewnia ciepłotę w mieszkaniu i jest doskonałą granicą dla dźwięku. Jeśli zamierzamy ocieplić poddasze, to warto właśnie ją wybrać. Trzeba też nadmienić, że pozostaje wtedy zatroszczyć się o wymuszony przepływ powietrza, ażeby nie skraplała się para wodna oraz nie rozwinęła się pleśń. Mówiąc w skrócie powinniśmy kierować się formułą kompromisu pomiędzy zapłatą, powierzchnią, gdzie pianka zostanie zużytkowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka PUR musi mieć przynajmniej 10 cm (z zalepionymi komórkami) czy 20 cm (z otwartymi komórkami), żeby wypełniała swoje zadanie.

Zalety pianki otwartokomórkowej: niezwykle dobra izolacja w trakcie zimy, idealne chłodzenie w ciepłych miesiącach, tłumienie dźwięków, „oddychanie” zapobiegające gromadzeniu się oparów lub wilgoci, dobra cena, wydajność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Zalety pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie doskonała niewrażliwość na niekorzystne warunki pogodowe, brak mostków termicznych (perfekcyjna szczelność), budulec odporny na wpływ ognia, właściwie nie obciążający architektury, niski przelicznik przenoszenia ciepła, korzystna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.

Pianka PUR – sprawdzi się w pomieszczeniu w którym inne metody nie staną na wysokości zadania

Połacie dachowe, jakie posiadają złożone układy, niezwykle trudno jest ocieplić klasycznymi metodami. Prezentują się one niewątpliwie uroczo, jednakże dla ekipy budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeżeli planujemy uszczelnienie poddasza, możemy w miejsce wełny mineralnej, zdecydować się rzeczywiście na piankę poliuretanową (koniecznie otwartokomórkową). To wyjątkowo atrakcyjna technika uszczelniania i izolowania obszarów o chaotycznych profilach, mianowicie z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach należy nieodwołalnie wcześniej odremontować, by izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę powinniśmy nakładać wprost na elementy metaliczne czy dachówkę. Blacha przenigdy nie może mieć korozji, a wszystkie dachówki muszą być nietknięte. Zrealizowanie izolacji pianką poliuretanową jest znacznie szybsze aniżeli w przypadku odmiennych surowców, przykładowo wełny mineralnej. W ogóle nie musimy obawiać się także intensywnej erozji, pylenia, uwalniania oparów oraz niesłychanie wolnego schnięcia. Mamy pewność, iż izolacja będzie funkcjonalna przez masę lat, zaś my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co należy zwrócić uwagę? Jakakolwiek firma, która robi uszczelnianie pianką PUR musi w obszarze przygotowywania usługi mieć wszelakie obowiązkowe papiery, m in. adekwatne zaznaczenie wyrobu czy kartę techniczną produktu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną zabezpieczającą nade wszystko drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Ponadto muszą posiadać badania lekarskie (plus badania zezwalające na aktywność na wysokości – jeżeli jest to pożądane) oraz dokument po ukończonym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej o piance poliuretanowej, kliknij w niniejszy link – ocieplenie poddasza Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok