Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Na czym polega fumigacja palet i budynków mieszkalnych?
Marzec 15, 2017
Zwalczanie korników mikrofalami - Dezynsekcja mikrofalami - Usuwanie korników z drewna - Metody zwalczania korników
Zwalczanie korników – najskuteczniejsze metody
Marzec 19, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, wbrew temu że stanowią ważny czynnik łańcucha pokarmowego, niezwykle niekorzystnie wpływają na jakość lasów. Zazwyczaj przebywają na jednej powierzchni przez kilka lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki znoszą jaja w drewnie. Larwy wyrastają, zaczynają dokarmiać się materią, po czym rozmnażają się. I tak bez końca.

Dla konserwacji powierzchni z drewna najważniejsza jest profilaktyka. Zabezpieczanie drewnianych budynków adekwatnymi impregnatami to podstawa. W taki sposób pomniejszamy szanse na zagnieżdżenie ksylofagów w określonym elemencie. Od momentu w którym zarejestrujemy obecność owadów w drewnie powinniśmy rozpocząć właściwe działania. Zwalczanie korników wymaga rzetelnej oceny, czasu i użycia odpowiednich procedur. Potrzebna jest zatem pomoc fachowców w branży usuwania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka firm, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z właścicielem tej fachowej firmy dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy w temacie szkodników drewna i technik ich zwalczania. Dzisiaj pragniemy Wam je przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszystkie szkodniki drewna nazywane są fachowo ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein pochłaniać, więc jasno jest skojarzyć znaczenie tego stosunkowo sporadycznie widzianego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Rola ksylofagów w naturze jest dwuznaczna. Z jednej strony szkodzą one drzewom, ale z drugiej robią miejsce dla młodych drzew w lesie. Dobrze jest tu stwierdzić, że korniki napadają słabe i stare rośliny. Są więc szkodnikami wtórnymi, bo eliminują z biosfery to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Aczkolwiek ze względu na skalę ich działania sprawiają więcej strat niż zysku. Sprawdźmy teraz jakie pasożyty drewna można zazwyczaj zaobserwować w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego drobnego szkodnika sięga 21 mm. Spuszczele przeważnie odżywiają się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Uwielbiają ciepłe wnętrza, stąd bardzo często można je zlokalizować na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Pozostawiają za sobą owalne otwory.
  • Kołatek domowy – podobnie jak spuszczel szturmuje drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Rozciągłość ciała tego pasożyta osiąga od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zobaczyć gołym okiem. Pomimo małych kształtów może wywołać duże zniszczenie. Kołatek pasożytuje zwłaszcza w środowiskach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy ksylofag o długości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Atakuje chore drzewostany. Przez wzgląd na liczbę walka z kornikiem jest dość skomplikowana. Przeważnie pasożytuje on na danej partii drzewa. Uwielbia także konstrukcje budowlane. Powszechny jest na całym świecie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najtrudniejszym nieprzyjacielem jest oczywiście kornik. Szybkość mnożenia i występowanie sprawia, że usuwanie tego pasożyta nie przynależy do najłatwiejszych zadań. Aczkolwiek zastosowanie właściwych preparatów chemicznych i optymalnych metod usprawnia batalię z tym szkodnikiem.

Techniki likwidowania szkodników w drewnie są różne. Od termicznych po chemiczne. Dobierane są z uwagi na właściwość surowca, na rodzaj szkodnika i efektywność postępowania. Dalej przedstawiamy Wam najczęściej wykorzystywane techniki eliminowania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na obcięciu najmocniej zarażonych części drewna. Metodę mechaniczną najczęściej łączy się z chemicznym likwidowaniem pasożytów. Połączenie tych dwóch sposobów w 100 % likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, lub iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego zaawansowanymi środkami chemicznymi, oznaczanymi fumigantami. Jest to najbardziej zaawansowana technika zwalczania szkodników drewna. Na czas fumigacji wymaga się szczelnego okrycia obiektu, lub poszczególnego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – zwana również jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technice urządzenie transmituje fale elektromagnetyczne, które uruchamiają cząsteczki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci pasożytów żerujących w drewnie. Ta technika jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najsprawniejsza pod względem zwalczania owadów.

W trakcie pogawędki z przedstawicielem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo kłopotliwe potrafią być pasożyty w drewnie i jak mamy możliwość się przed nimi ustrzec. Zostały nam przedstawione sprawy Klientów, których budynki były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Po analizie tych przykładów możemy Wam zakomunikować, że podstawową kwestią o jaką dobrze jest zadbać jest odpowiednia impregnacja drewna. Oferowane na rynku preparaty skutecznie konserwują drewno nie tylko przed insektami, ale również przed szkodliwym oddziaływaniem słońca i wody. Jest jeszcze inna sprawa – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru ksylofagów należy niezwłocznie skonsultować się z instytucją zwalczającą pasożyty w celu rozpoznania typu pasożyta i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna – nie zostawiaj tego na później. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o skutecznych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok