Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna
Zwalczanie korników i innych szkodników
Marzec 15, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
Marzec 20, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie szkodniki drewna możemy najczęściej napotkać w Polsce? W sumie najczęściej spotykane to: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – szkodniki które odpowiadają za powodowanie dużych zniszczeń w drewnie. Te owady można napotkać na każdej szerokości geograficznej. Mnożą się w ekspresowym tempie. Żyją w lasach, jak i w drewnianych domkach letniskowych. Zdaniem ekspertów od leśnictwa wyznaczają jedno z największych zagrożeń dla biologii lasów. Mimo, że ich aktywność kształtuje terytorium dla młodych drzewostanów, to jednakowoż klasyfikuje się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, niż przyjaciół.

Musimy napisać ze konfrontacja z drewnojadami nie jest równa. Dzisiaj stosowana technologia pozwala na kompletne wyeliminowanie korników z konkretnego obszaru. One jednak są w stanie się przed nami bronić tylko prędkością reprodukcji. Jednorazowo 1 samica kornika produkuje nawet do 80 jajek. Zważając na to, że rozwój świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a pań w jednym siedlisku jest niezwykle dużo, masowość miłosnych zalotów korników jest spora. Co ważne, korniki najczęściej zasiedlają wybrane drzewo i nie ruszają się z bez wyraźnego powodu. Odżywiają się nim aż do chwili w której nic pożytecznego dla nich się tam nie znajdzie.

Teraz skupimy się tylko na korniku drukarzu – prawdopodobnie najgorszych niszczycielem lokalnych lasów i najistotniejszym wrogiem domów z drewna. Opowiemy tobie jak wygląda kornik i jak się rozmnaża. Zaznajomisz się także z standardowymi technikami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz atakuje lasy iglaste. Długość jego ciała mierzy prawie 5 mm. Nie jest więc dużym insektem, jednak jego aktywność doprowadza do dużych spustoszeń w drewnie. Korniki wybierają jedynie schorowane drzewa. Pod tym względem są, jeśli można tak stwierdzić, dość moralne. Dojrzałe osobniki odznaczają się brunatną barwą z rdzawym owłosieniem. Młodziki aczkolwiek są mlecznożółte. Ciało kornika ma cylindryczny zarys, a grzbiet uwieńczony jest czterema kolcami.

Dość interesujący jest system reprodukcji kornika drukarza. Rójka, można by stwierdzić taki okres godowy, inicjuje się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec układa komory godowe do których wzywa kilka samic. Zapłodniona samica wygryza chodniki macierzyste, w których znosi do nawet 80 jajeczek. Malutkie korniki niezwłocznie po urodzeniu dołączają do konsumpcji nowych części drewna. Po 2 miesiącach są one zdeterminowane do reprodukcji. Łańcuch ten rozpoczyna się wiele razy, aż do zakończenia lata. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak powiada stare polskie powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego stwierdzenia możemy oczywiście odnieść do korników. Co należy więc wykonać, by ustrzec się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o konstrukcje z drewna, przede wszystkim dobrze jest produkować je jednomyślnie z wymogami. Zastosowanie odpowiednich procedur zabezpieczy kondycję drewna. Dzięki temu korniki nie będą chciały go zaatakować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, fundamentalnym punktem prewencji jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten należy wdrażać co kilka lat) wystarczy, by odwieść korniki. Na sklepowych półkach oferowane są przeróżne środki, które można podzielić na solne i oleiste. Dobierając odpowiedni środek, kieruj się co najważniejsze rodzajem drewna i własnymi wymaganiami. Porozmawiaj także z specjalistą, który zaproponuje Ci co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Fachowcy potwierdzają, że dezynsekcja mikrofalami jest najkorzystniejszą metodą likwidowania korników. Jakie walory możemy jeszcze wyszczególnić? Z całkowitą pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Technologia ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest trująca. Inna kwestia to brak szkodliwego wpływania na określony surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna likwidowania korników nie wpływa na jakość drewna, w porównaniu z innymi metodami.

Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na rozgrzaniu surowca. Fachowa aparatura przekazuje mikrofale, które docierają w głąb drewna. Pobudzają one tarcie, którego rezultatem jest ogrzanie drewna do temperatury około 60 stopni. W takich warunkach zachodzi koagulacja białka w organizmach korników, prowadząca do ich szybkiej śmierci. Dezynsekcja cieplnausuwa korniki w 100%. Inne świadczone metody to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najszkodliwsze pasożyty drewna. Ich aktywność jest w stanie oddziaływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej struktury domu, co dla człowieka oznacza bardzo poważny problem. W naturze także nie są mile postrzegane. W ciągu ostatniego roku sporo mówi się o potężnym ataku kornika na drzewa rosnące w Puszczy Białowieskiej. Wedle najnowszych statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym terenie jest wymarłych. Zwalczanie kornika w tym wyjątkowym miejscu to priorytet.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj następne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok