Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik
Styczeń 4, 2017
Pozycjonowanie stron internetowych Wysoka pozycja w rankingu Google kampanie promocyjne
Internetowe kampanie reklamowe
Styczeń 17, 2017

Ciekawe projekty ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy podjeżdżasz przed swój dom wciąż widujesz wstrętną, ponurą oraz przygnębiającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Czas to odmienić! Jeżeli posiadasz przed swoim domostwem niezagospodarowaną połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do meksykańskich slumsów, wówczas powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwarunkowo ktoś, kto ma doskonałe wyczucie smaku oraz kwalifikacje w realizowaniu takich rzeczy. W Internecie można znaleźć dużo inspirujących koncepcji na atrakcyjny i zachwycający zieleniec, m in. na żwirowe rabaty, z zagospodarowaniem skrzynek wykonanych z drewna bądź palet. Jeżeli więc marzysz o tym, aby strefa dokoła Twojego domostwa nabrała wyrazu i przyciągała zazdrosny wzrok przyjaciół, czym prędzej zorientuj się w problemie kompozycji ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Wykonanie doskonałego oraz efektownego ogrodu składa się z kilku koniecznych etapów. Na starcie musi zostać opracowany schemat wykorzystania wybranego obszaru. Chodzi tu w pierwszej kolejności o graficzne jego zaprezentowanie, które obejmuje granice terenu, oznaczenia informacyjne czy obszary wód. W następnej kolejności opracowuje się specyfikację fotograficzną obszaru, gdzie ma powstać ogród i terenów z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza sporządza na tejże podstawie specjalny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne i roboczy kosztorys.

Jakie składowe powinny być zauważalne w rysunku technicznym ogrodu?

 • Florę, która zostanie spożytkowana w ogrodzie z ujęciem konkretnych gatunków oraz kolorem kwiatów
 • Rodzaj nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, więc wszelakie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Ujęcia wody
 • Zarys centrów oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Rodzaje podświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Następne komponenty, jakie będzie można zaobserwować na szkicu zieleńca
 • Szacunkową cenę ogrodu

Ogród konwencjonalny czy nowoczesny?

Do teraz najbardziej atrakcyjne to skwery francuskie, włoskie, i zen. Każdy z nich prezentuje diametralnie odmienną fantazję oraz gust. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na prawdziwość oraz niezależność, francuskie – na klasyczne, symetryczne kształty oraz alejki mknące przez środek zieleńca, zaś japońskie – mają odwzorowywać naturę, zaś nie ją przekształcać. Aktualnie zakłada się je z ukierunkowaniem na życzenia użytkownika, czyli to jakie on posiada pomysły na wyeksploatowanie obszaru swojej przydomowej działki.

Wzorcowe propozycje ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, m in. strefę do relaksu i uprawiania sportu
 • Ogrody rodzinne – dostosowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i najmłodszych. Opracowane z uwzględnieniem miejsc na relaks, grę czy biesiadowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w których jest możliwość wyczuć bliskość natury (np. skryć się w cieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – zorientowane zwłaszcza na funkcjonalność oraz posiadające komfortową przestrzeń relaksu
 • Ostatnio wyjątkowo powszechne stały się też ogrody minimalistyczne, industrialne, eklektyczne czy włoskie.

Dobre światło ogrodowe – jakie wybrać?

Powabem zaprojektowanego ogrodu masz możliwość upajać się nie tylko w czasie dnia, ale także po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w optymalne światło. Dobrym pomysłem są przenośne lampy, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Wszystkie dróżki, schody, oczka wodne – mianowicie głównie uczęszczane obszary – powinny mieć stałe oświetlenie, np. kompaktowe. Płaszczyznę spokoju możesz wyposażyć w pojedynczą mocną lampę z kinkietami. Jeżeli w otoczeniu wcale nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, można z dobrym skutkiem stosować lampy słoneczne. W trakcie dnia skoncentrują one moc przejętą ze słońca, a wieczorem będzie można cieszyć się niebanalnymi efektami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tzw. detektorów zmierzchu, które będą zapalały oświetlenie w wybranym momencie lub lamp-automatów z czujnikiem ruchu (świecące się jedynie wtedy, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek albo zwierzę).

Reasumując:

W czasie planowania skwerów nadzwyczaj istotne jest wkomponowanie wszystkich elementów, choćby tych najbłahszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, pergola, akwen, wszystkie ścieżki, światło i daszek muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie potrafisz przełożyć własnych koncepcji na rzeczywistość, skorzystaj z uwag projektanta zieleńców. Zapewne w tym, czego Ty niestety nie masz możliwości do końca doprecyzować, on łatwo się odnajdzie i zasugeruje Ci uczciwe rozwiązania. Pamiętaj, iż oprócz wymienionych wcześniej elementów, trzeba podyskutować z nim również zestaw sprzętów ogrodowych, dodatków ogrodowych (m in. dodatków do grilla) i wszystkich mniejszych dekoracji. Właściwie nie warto konstruować ogrodu we własnym zakresie, szczególnie, kiedy nie wiemy co i jak się robi. O wielu kwestiach możesz po prostu zapomnieć. Projektowanie ogrodów tylko złudnie jest natychmiastowe, proste i wygodne. W końcu możesz pozostać z rozkopaną działką, która będzie wyglądać gorzej niźli przed rozpoczęciem prac. Osoba odpowiedzialna za wygląd ogrodu zwraca uwagę na wszystkie czynniki, które będą wywierały nacisk na jego rozkwit. Może zabrzmi to prozaicznie, głównie te pogodowe. Więcej informacji możesz uzyskać klikając w niniejszy odnośnik – Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok