wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem telebimów na duże imprezy
Kwiecień 16, 2017
bezpieczne pozycjonowanie pozycjonowanie stron toruń pozycjonowanie sklepów
Pozycjonowanie stron internetowych – pierwsze kroki
Kwiecień 19, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość wielu osobom łączy się z męczącym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi obliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Naturalnie ten charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji autentycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, własnoręcznie w zasadzie nie sporządza żadnych przekazów i bynajmniej nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym resortem w każdej firmie, nawet wówczas, gdy jest dokonywana zdalnie i w związku z tym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej głównych zobowiązań włącza się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, interpretowanie danych, zapisywanie danych do systemu księgowego, zliczanie opłat głównie dla różnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości może wraz z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia wnioskować o awans w firmie. Bez wątpienia najciekawszą funkcją jest praca głównej księgowej, która troszczy się o przepływ środków finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, steruje podwykonawcami oraz ma zawsze na oku rozwój swojego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość ponadto otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu aczkolwiek wskazana jest licencja Ministra Finansów – trzeba udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (zaraz po zrealizowaniu określonych studiów). By pozyskać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Trzeba obowiązkowo opanować wybrane regulaminy, równocześnie z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bo to ona odpowiada za zasoby finansowe firmy. W przedstawionym przypadku potrzebne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach mogą się trochę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tu o przedstawienie tytułu magistra, lecz o konkretną wiedzę. Natomiast takiej w ogóle nie możemy nabyć na konkurencyjnych specjalizacjach. Potem księgowa musi zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana posiadać także zdolności „naturalne”, m. in. staranność oraz obowiązkowość w wypełnianiu jakichkolwiek obowiązków. Mały błąd w wyliczeniach czasem może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których spotykamy się ze sporym przepływem środków finansowych), ale także mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu sporządzania księgi wpływów i rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, jak również projektowania podsumowań, m. in. dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, iż zadaniem osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Innymi słowy, skończenie dobrej szkoły jest w takim razie podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zajęcia, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Klienci nie muszą opuszczać domu albo placówki, by ich sprawy zostały korzystnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszelkie dokumenty do zestawień. Może także pobyć w firmie, której pomaga oraz tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest znakomitym wyjściem dla księgowych, jakie od wielu lat pracują w takiej specjalności i stąd nie planują już podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie biura rachunkowego jest połączone jednak z paroma warunkami, m.in. znacznymi kosztami środków finansowych. Koszt utworzenia swego biura rachunkowego zależy zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby się ono znajdować. W centrum miasta wypożyczenie lokum na biuro będzie dużo droższe niżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość dokumentów można komfortowo załatwić przez Internet. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście atrakcyjnym wyjściem, szczególnie, jeśli właśnie rozpoczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do utworzenia biura księgowego niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy narzucać Klientom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie zaobserwujemy w cennikach innych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: pozycją firmy, lokalizacją biura oraz charakterem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie przeprowadza się podział na ilość formularzy.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej, kliknij w odsyłacz tu – Księgowość

Strona używa cookies
Ok