Certyfikat elektroniczny Toruń
Luty 3, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele różnych, najczęściej najtrudniejszych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Tyczy się to niwelowania chorób jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z dziedziny leczenia wad zgryzu, niwelowania stanów zapalnych, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog szczękowy oprócz tego aplikuje implanty. Do zabiegów wykonywanych przez Stomatologa chirurga należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, z reguły wywołują wiele nieprzyjemności. Zdaniem stomatologów poprawnie rozwiniętych zębów nie ma potrzeby naruszać. Są jednak pewne czynniki, jakie oznaczają, że potrzebne okaże się wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji należy wybrać się do chirurga stomatologa , który rozwiąże problem.

Przważnie proces wyżynania się ósemek jest nieprzyjemny np. ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które mają za mało miejsca, napierają na inne zęby. To sprawia zwykle ogromny ból oraz ruchy pobocznych zębów. Minimalna przestrzeń dla wybranych zębów może powodować kłopoty podczas szerokiego otwierania ust. To dla pacjenta niepotrzebny dyskomfort, którego należy się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez chirurga stomatologa właściwe jest także wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ten problem może bez trudu przenosić się na inne zęby, ze względu na co należy wyeliminować jej źródło. Zdarza się też tak, że blisko zęba powstaje zaawansowany stan zapalny , przeważnie spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji ekstrakcja ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego okazuje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w klinice stomatologicznej

Leczenie kanałowe jest oceniany jako mocno dokładnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który robi leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że niełatwo jest dotrzeć do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W takim przypadku niezbędna jest resekcja zęba. Polega to na dotarciu do niewypełnionej części zębowego kanału, gdzie gnieździ się zakażenie.

Z reguły resekcja zęba konieczna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zmienionej tkanki znajduje się torbiel albo ropień. Wtedy nie ma możliwości dojścia do zęba przez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog nacina śluzówkę, aby dostać się do kości oraz wnikliwie obejrzeć ząb oraz zlikwidować zaatakowane przez próchnicę elementy. Chirurg dentysta przeprowadza zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dotrzeć do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już dokładnie oczyszczony napełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zęba

W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba z czasem rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. O ile odpowiednio szybko stomatolog chirurg szczękowy nie zaaplikuje implantu zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By móc wszczepić implant niebezpośrednio potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie przebiega zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał pobierany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym przeznaczeniem takiego zabiegu jest uaktywnienie komórek odtwarzających kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok