DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Szukamy dobrego dentysty, na co zwrócić uwagę
Styczeń 23, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Kursy pływania niemowląt Toruń
Luty 14, 2019

Leczenie kanałowe Toruń

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas chociaż raz w życiu, siedząc pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał krzyki cierpienia. Niewykluczone, że przydarzyło ci się także heroicznie poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna część osób panicznie boi się nie tyle wiertła, co strzykawki. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do stomatologa. Nie dziwi nas zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Chore zęby mogą skutkować bardzo poważnymi powikłaniami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego dzisiejsza medycyna wychodzi naprzeciw wszelkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to nowsze metody znieczuleń.

Dla tych, co obawiają się strzykawek…

Wszyscy mamy jakieś fobie. Są tacy, którzy źle czują się w ciemnych pokojach, inni przesadnie boją się pająków, natomiast są i tacy, którzy odczuwają strach na widok igieł. Jest to strach zupełnie zwyczajny i nie należy się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości współczesnej stomatologii i wciąż żyje w realiach, kiedy dentysta był w stanie wyrywać nam ząb „na żywo”, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli strach przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, można rozważyć zastosowanie innowacyjnych metod znieczulania. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich:

-„magiczna różdżka”- to elektroniczna metoda blokowania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z niemieckiego „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej ten sposób stosuje się w gabinetach dentystycznych dla najmłodszych, ponieważ płyn znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje nagłego wtłoczenia leku w dziąsło. Nie czujemy również żadnej igły. Niewątpliwym plusem tej technologii jest także brak efektów ubocznych- podniebienie i język pozostają niesparaliżowane, więc jesteśmy w stanie po takim znieczuleniu swobodnie mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko powoduje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo korzystnym i częstym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający rozluźnia, odpręża i nieznacznie otumania, przez co jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się „pod skalpel” dentysty, zamiast odruchowo cofać głowę. Ta metoda walki z bólem jest również bardzo często wykorzystywana w trakcie wizyt dla dzieci. Jej największe zalety, to brak konieczności korzystania z strzykawek. Gaz nie powoduje też paraliżu w jamie ustnej. Maski, przez które podaje się podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu wyluzowani, że zasypiają na krześle dentystycznym i drzemkę kończą dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie lekarz może także wykorzystać specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do policzków znieczuli miejscowo wybrany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć lek znieczulający podawany za pomocą igły.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój medycyny obfituje w coraz więcej metod eksperymentalnych. Istnieje coraz więcej gabinetów stomatologicznych, które proponują uśmierzanie bólu za pomocą zupełnie nowatorskich metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają jednak w sferze ciekawostek, chociaż są tak samo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na wykorzystaniu odpowiednio zaprogramowanych programów, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o zróżnicowanym natężeniu. W taki nasz umysł i ciało jest wprawiany w cudowny stan zrelaksowania, co pozwala nam się rozluźnić podczas zabiegu i bez paniki oddać w ręce dentysty. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego świata, oglądając piękne, realistyczne krajobrazy i słuchać odprężającej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono ułatwiać wstrzykiwanie środka znieczulającego do tkanek miękkich i zmniejszać uczucie „rozpychania” tkanek przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małego pistoletu. Urządzenie to stopniowo aplikuje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak tradycyjna strzykawka.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z usług stomatologa bez opcji znieczulenia, może być bardzo stresująca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc niepotrzebnie katować. Są jednak okoliczności, kiedy należy dentystę uprzedzić, że wstrzyknięcie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Za najczęstsze przeciwwskazanie do zastosowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy pokazują, że znieczulenie miejscowe nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, więc bez przeszkód możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak powiadomić o tym fakcie dentystę, który ewentualnie dobierze słabszy lek, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do skorzystania ze znieczulenia u dentysty jest stosowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u dentysty zażywałeś aspirynę, obowiązkowo poinformuj o tym stomatologa. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na określone produkty lub środki farmakologiczne.

Leczenie kanałowe Toruń

Strona używa cookies
Ok