Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Firma ogrodnicza Toruń
Sierpień 15, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
Sierpień 19, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo gdy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego oznakami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im obrzęk polika, uwypuklenia na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym czasie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez względu na to, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest rozważyć wszczepienie implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie poprawności w jamie ustnej i jest całkowicie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Przebieg zabiegu szczepienia implantu.

Jako pierwsze przeprowadzane są dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby dobrze wybrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest mocowany do kości i porcelanowej nakładki lub innego materiału, który przypomina kolorem i kształtem ząb naturalny.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Czasami bywa to konieczne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, by ułatwić walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także tworzeniu się kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zwykle decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to trudna czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących troski o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy i stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, by w trakcie uśmiechania się widoczne były zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową dbałość o higienę po zabiegu i pomoże dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo sprawdzić w jakim stanie są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i scalenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , z tego powodu pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do bólu oraz groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle wykonuje się u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, utrudnienie przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na te wszystkie czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te dolegliwości są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zraża dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Tak samo nie powinno się usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samoistnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy konieczność ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w trakcie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam liczne możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna wykorzystuje się go w szczególnych przypadkach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, by ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok