Układanie kostki brukowej i kamienia ogrodowego Profesjonalne usługi brukarskie
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
Marzec 21, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Najskuteczniejsze sposoby redukcji tkanki tłuszczowej
Marzec 22, 2017

Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, jaka nie zauważyłaby karetki pędzącej na sygnale. Nie tylko z powodu hałasu, jaki robi na trasie, lecz również ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale symbolizuje albowiem jedno: wewnątrz jest poszkodowany wymagający niezwłocznie pomocy, bo zagrożone jest jego zdrowie bądź życie. Sanitariusze – oczywiście – są niezastąpieni, ale kierowca ambulansu też pełni ważną rolę. Co naprawdę robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się ktoś, kto pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest przemieszczanie pacjentów, które potrzebują intensywnej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej jednostki medycznej. Dostarcza również wyroby lecznicze, które potrzebują profesjonalnych warunków przewozu. Kierowca karetki akceptuje polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni informują go, w które miejsce musi obowiązkowo się bezzwłocznie udać, ile osób wymaga pomocy itd. Jeżeli prowadzi indywidualnie i natrafi na wypadek, jest zobowiązany udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom umieszczać chorych w ambulansie (za pomocą noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie oprócz ofiarowania pomocy osobie rannej, domaga się od kierowcy ambulansu, ażeby odstępował od wykonywania impulsywnych manewrów na trasie. Nadrzędnym obowiązkiem jest nieszkodzenie choremu, który jest wieziony do szpitala. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w odpowiednim stanie technicznym, w czystości i w gotowości do niezwłocznego wyjazdu do chorego. Na każdym kroku musi podtrzymywać łączność ze stacją pogotowia. Kiedy kieruje już pojazdem, musi dość wcześnie zasygnalizować pozostałym użytkownikom drogi, że wyjeżdża z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy akustyczne oraz wizualne. Każdy kierowca pogotowia musi koniecznie wcześniej przebyć fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie kursy są realizowane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Wypada mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu samochodu, a także mieć przydatne predyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po tymże zawodzie. Trzeba najpierw upewnić się, że mamy wystarczającą znajomość warunków w jakich się go wykonuje. Kierowca pogotowia ma styczność z chorymi zakaźnie, więc ulec pogorszeniu może także jego zdrowie. Ponadto jest narażony na ogromny stres w trakcie prowadzenia pojazdu. Występuje wysokie ryzyko, że będzie sprawcą wypadku spiesząc z rannym z niezwykłą prędkością. Oprócz tego kierowcy uczestniczą przy przenoszeniu pacjentów do szpitala albo bliźniaczych instytucji. Może to prowadzić do urazów rąk, ramion lub kręgosłupa. Co ważne – praca w zasadzie nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tu raczej trzeba zmierzyć się z trybem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są niełatwe przypadki życiowe chorych, z jakimi kierowcy pogotowia mają kontakt regularnie.

Częstokroć mocno wywiera wpływ to na negatywne usposobienie, jest motywem melancholii bądź przynajmniej zaniżonego nastroju. Na pewno trzeba zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy gwarancję, iż fascynuje nas tylko ten fach i jesteśmy odporni emocjonalnie.

Na jakie niedogodności są wystawieni kierowcy karetek?

Najbardziej na przesadny hałas (syreny ostrzegawcze), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie ambulansu z wielką prędkością, przemierzanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), nieprzyjemne rezultaty oddziaływania środków dezynfekujących, drobnoustroje chorobotwórcze (które mogą egzystować, np. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję podczas prowadzenia ambulansu, noszenia chorych. Bardzo ważnym (oraz jednocześnie niekorzystnym) elementem jest kontakt z umierającymi pacjentami bądź zmarłymi, co powiększa zdecydowanie poziom napięcia psychicznego. Kierowca karetki może też ulec kolejnym urazom, m in. tym, jakie spowodują sami chorzy. Dzieje się tak w przypadku osób chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu oscyluje w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od przeróżnych czynników, m in. ilości lat pracy, możliwości majątkowych szpitala albo regionu. Zleceniodawca zwraca specjalną uwagę na kompetencje oraz zdolności, jakie podwładny mógł zdobyć wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi możemy nabyć jedynie na dodatkowym kursie, zaś zleceniodawcy spoglądają na nie przychylnym okiem. Zazwyczaj do realizowania owego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie oraz korzystnie zaopiniowane psychotesty. Każda czynność kierowcy sanitarki jest pracą indywidualną, innymi słowy, iż jedynie osoba sterująca tym pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok