Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci, czyli co zrobić dla swojego malucha?
Maj 10, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej uwarunkowane jest przede wszystkim od stylu prowadzenia samochodu. Dość często nerwowe i nierozważne zachowania na drodze są przyczyną wypadków i narażają innych na niebezpieczeństwo. Najgorszym wrogiem użytkowników ruchu drogowego jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy najczęściej przeceniają możliwości swoich aut i podejmują bezsensowne ryzyko. Takie sytuacje jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na polskich drogach, która często przyczynia się do tragedii. Teraz najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy jazdy defensywnej jest kształtowanie świadomości niedoświadczonych kierowców co do oceny zagrożeń na drodze i zachowań innych uczestników ruchu. Propagowanie koncepcji jazdy defensywnej to konieczność w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Odkryjesz zatem jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie przeszkadzać innym kierowcom.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Zawsze przed, długodystansową podróżą sprawdź czy wszystko w Twoim samochodzie działa tak jak trzeba. Zdarza się, że źródłem wypadków są kwestie pochodzące z źle funkcjonujących części samochodów. Bardzo niebezpieczna jest usterka samochodu na ruchliwej drodze, kiedy kierowca nie może uciec na pobocze. Pewnym sytuacjom możemy jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Następną tak samo ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, dzięki którym nie dopuścisz do zderzenia z dziką zwierzyną. Sprawdź również stan płynów samochodowych. Przed odpaleniem samochodu wyczyść szyby i lusterka, by móc bez przeszkód obserwować jezdnię i otoczenie. Tak naprawdę wszystkie te czynności trwają chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Kształtowanie pozytywnych nawyków przy wsiadaniu do auta

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak gasimy swoje emocje ma znaczący wpływ na technikę jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by uniknąć niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z źle obranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na konkretnym odcinku drogi niebezpieczeństwach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca powinien również zatroszczyć się o optymalną pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by zachować poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel samochodowy w najlepszy dla siebie sposób, a następnie ustaw lusterka tak, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś obserwować całość jezdni. Podczas dalekiej podróży bardzo ważny jest komfort klimatyczny. Dobierz odpowiednią wilgotność i temperaturę w wewnątrz samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej bardzo ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie ruchome elementy w samochodzie, bagaże, czy znajdujące się w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich zadań korzystniej przygotuje Cię do trasy.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Nagminnie zdarza się nam obserwować manewry innych użytkowników dróg . Jednak, czy umiemy wyciągać z tych obserwacji sensowne wnioski? Podczas szkolenia na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie wdrożenie tej zasady jest niezwykle ważne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze możemy przewidzieć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy zjechanie pojazdu bez ostrzeżenia. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbędnymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, jesteśmy w stanie korzystniej ocenić zamiar innych kierowców i szybciej zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwa. Pamiętajmy również o tym, aby samemu o wiele szybciej informować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być włączony na długo przed hamowaniem. Zbliżając się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwona barwa światła na pasach mówi nam, że w nie długo dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, szczególnie przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, żeby nie doprowadzić do zderzenia z pojazdem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I podsumowując, postaraj się jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych bez konieczności. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojego zachowania!

Nie często dostajemy szanse na praktyczne przećwiczenie najczęściej występujących sytuacji na drodze. Zminimalizowany czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy umożliwia jedynie zaznajomienie się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz więcej ośrodków szkoleniowych dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę zobaczyć czym jest jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele ośrodków doskonalenia techniki jazdy oferuje ćwiczenia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co lepiej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to koszt około 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Mało czy dużo, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: jazda defensywna.

Strona używa cookies
Ok