Usługi dietetyka mobilnego Dieta Grudziądz Zdrowe odchudzanie dla osób przewlekle chorych
Najskuteczniejszy dietetyk mobilny
Luty 11, 2017
wiadomości z kraju
Wiadomości, wydarzenia z kraju, najnowsze informacje w jednym miejscu!
Luty 13, 2017

Szkolenia dla kierowców przewożących wartości pieniężne

Kurs na wozy policyjne kurs na pojazdy specjalne szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Jakie przepisy obowiązują pojazdy uprzywilejowane?

Kiedy samochody uzyskują specjalne uprawnienia? Jakie paragrafy posiadają tutaj moc prawną? Mianowicie do pojazdów uprzywilejowanych zalicza się wszelakie pojazdy chroniące ludzkie zdrowie, życie czy majątek. Zaliczają się tu też pojazdy, których głównym przeznaczeniem jest pełnienie dozoru nad bezpieczeństwem kraju, zapewnienie spokoju publicznego lub pokrewne prace mające wpływ na postępowanie ludzi w rozleglejszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są też tzw. kolumny aut, np. kolumny środków transportu Służby Więziennej albo Biura Ochrony Rządu. Wspomniane auta mają ponadto gwarantować bezpieczeństwo jednostkom publicznym dzierżącym władzę w państwie. Przysługuje im indywidualna ochrona (m. in. prezydentowi państwa czy członkom partii). Do środków transportu uprzywilejowanych trzeba zaklasyfikować także samochody wykonujące na jezdniach czynności remontowe, odświeżające bądź porządkowe, a także pojazdy szkolne albo przemieszczające osoby niepełnosprawne.

Wszystkie wyliczone pojazdy mają podczas jazdy nadzwyczajne uprzywilejowania. W pierwszej kolejności kolejni uczestnicy ruchu muszą ustąpić im miejsce, czyli zjechać z jezdni, cofnąć się czy w inny sposób stworzyć miejsce. W czasie, kiedy pojazd uprzywilejowany załącza sygnalizację optyczną oraz akustyczną, wszyscy prowadzący auta, właściciele rowerów, motocykliści oraz spacerowicze muszą reagować w zgodzie z rzeczoną normą. Naturalnie kierowców ambulansów lub samochodów policyjnych również obowiązują zasady: przystosowania szybkości do warunków panujących na trasie, ostrożnego prowadzenia i niestwarzania dodatkowego niebezpieczeństwa. W Polsce kierowców środków transportu uprzywilejowanych obowiązują: Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.

Jakie przepisy obowiązują kierowców-konwojentów?

Kierowców-konwojentów obowiązują te same regulaminy co kierowców aut uprzywilejowanych, czyli Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ustawa o ruchu drogowym. Funkcjonują natomiast nadplanowe wytyczne do rozwożenia wartości pieniężnych, głównie różnego typu czeków, weksli oraz kolejnych dokumentów będących substytutem gotówki. Każdy przewóz ubezpieczany powinien spełniać kryterium co do liczby „ochroniarzy”, m in. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi pilnować trzech wartowników. Dodatkowo wskazany przewóz musi być strzeżony z wykorzystaniem cybernetycznych układów, m.in. zespołów sygnalizacji wtargnięcia, kompleksów tv monitorującej bądź funkcji „panika”. Kierowcy tych samochodów muszą bezwarunkowo przejść fachowy kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.

Kursy i szkolenia dla kierowców

Sporo Ośrodków Szkolenia Kierowców proponuje profesjonalne szkolenia dla osób, które pragną pozyskać pozwolenia na sterowanie autami uprzywilejowanymi bądź przewożącymi wartości pieniężne. Częstokroć rozkładają się one na dwie partie: kursy standardowe i szkolenia dodatkowe. Pierwsze dotyczą osób, które jedynie zamierzają nabyć pozwolenia na kierowcę-konwojenta czy kierowcę samochodu uprzywilejowanego. Kolejny typ poświęcony jest dla tych, co zamierzają ulepszyć już posiadane kompetencje i rozbudować wiadomości. Treningi ponadto mieszczą w sobie część wykładową i część funkcjonalną Ich przeznaczeniem jest dobre wykształcenie kursantów do bezkolizyjnego realizowania najprzeróżniejszych trików na drodze w ciężkich okolicznościach, m in. gwałtownego hamowania, omijania barier z jednoczesnym hamowaniem bądź sterowania pojazdem na wyjątkowo zalanej ścieżce, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo poślizgu. Trenerzy w momencie szkolenia zwracają wyjątkową uwagę na pozycję wykorzystywaną przez kierowcę za kołem kierownicy, siłę wybiegów (mianowicie synchronizację ruchową), łatwość czujności na drodze oraz rozmaitych drobiazgach mających ogromne znaczenie podczas prowadzenia. Co więcej? Prowadzący auta w trakcie warsztatów przygotowują się, w jaki sposób zwalniać gdy samochód osiąga niesamowitą szybkość albo zwalniać awaryjnie na zakręcie. Często dedykuje się dłuższą chwilę na prowadzenie po trolejach, które mają pozować nierówności standardowej jezdni, mianowicie koleiny.

Czym są kursy jazdy defensywnej?

Głównym celem jazdy defensywnej jest maksymalizowanie korzyści z wykształconych nawyków oraz trików. Chodzi tutaj o uprzedzanie określonych zajść na jezdni, dobrą jej obserwację i opracowywanie szczegółowych manewrów. Kursy jazdy defensywnej są przypisywane oczywiście wszystkim kierowcom, gdyż tłumaczą jak odpowiednio przejeżdżać po ścieżkach osiedlowych, w śródmieściu czy po drodze szybkiego ruchu. Dzięki niemu mamy możliwość w błyskawiczny oraz przejrzysty sposób przyuczyć się spokojnej jazdy, stosownego alarmowania światłami, stosowania biegów albo znajdowania pasu ruchu. Trenerzy w trakcie podróży prezentują, jakie dany prowadzący ma niedociągnięcia, w jaki sposób opanować odpowiednie nawyki i jak zachować się w warunkach radykalnych. Podsumowując: jeżdżenie samochodem w sposób defensywny powinno być zawsze niezawodne. Prowadzący powinien reagować w zgodności z wykształconymi regułami i zwyczajami, jechać wprawnie oraz planowo. Jeśli planujesz dowiedzieć się dużo więcej na temat zajęć dla kierowców, kliknij w owy odnośnik – Kursy dla kierowców-konwojentów

Strona używa cookies
Ok