Tonery do drukarek Lublin - zamienniki do drukarek lublin - Tonery lublin - tusze Lublin -
Tusze, tonery i zamienniki do drukarek
Marzec 28, 2017
kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
Marzec 31, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zobowiązaniem rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do czasu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci obarczonych kalectwem ciężar ten mówiąc w skrócie nie upływa właściwie nigdy. Dopóki dziecko wcale nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, a mianowicie dostarczyć sobie wszelakich podstawowych środków do życia, wówczas naturalnie rodzice muszą wypełniać ten obowiązek. Wyłącznie w przypadku, gdy fundusze dziecka jest duży oraz może mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice bynajmniej nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak możliwości dziecka do dobrowolnego utrzymania się jest nadrzędnym warunkiem zatwierdzania przez sąd alimentów.

Naturalnie na wstępie rzecz prezentuje się tak, iż któreś z rodziców wędruje do jednej spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w sądzie. Dopiero później na jakiegoś z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny istnieje od momentu narodzin dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono mogło żyć bez pomocy. Uniezależnienie się wcale nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Właściwie żaden przepis nie podaje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, ponieważ każdy przypadek musi obowiązkowo być rozpatrzony indywidualnie. Przykładem na pewno jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niespłacania alimentów, bo był on zdecydowany, że ukończenie przez córkę 18 lat jest tożsame z zarzuceniem ich pokrywania. W trakcie narady okazuje się jednak, że dziecko kontynuuje naukę na studiach albo posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie miało możliwości się usamodzielnić wskutek poważnej choroby, m in. fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest co najmniej kilka sytuacji, jakie absolutnie nie uwalniają rodziców z przymusu regulowania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (czy zamęście) z równorzędną niemożnością niezależnego zarabiania na życie. Niewątpliwie w pierwszej kolejności współmałżonkowie razem współdziałają we wszelkich praktycznych rzeczach, zatem jeśli jedno z nich zarabia sporo oraz potrafi partnera utrzymać, wówczas rodzice nie powinni już finansować dziecka. Jeśli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwstawną – współmałżonek wcale nie może zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Nieraz rzecz jest jednakże tak złożona, że pomoc fachowej kancelarii jest praktycznie konieczna.

Alimenty są zobowiązani pokrywać rodzice na własne kalekie dziecko, jakie absolutnie nie potrafi samodzielnie zabezpieczyć sobie bytu. Ma grupę inwalidzką albo orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I wcale nie ma w tym przypadku znaczenia argument omawianego stanu rzeczy, m in. kiedy córka nadużywa napojów z alkoholem bądź zażywa twarde narkotyki. Generalnie, dziecko z trwałą niedyspozycją cielesną bądź umysłową są zobowiązani utrzymywać matka i ojciec. Często do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy krótko mówiąc nie planują kalekiego dziecka finansować oraz działają w taki sposób – oczywiście cynicznie – aby nie uiszczać alimentów oraz wyswobodzić się od „ciężaru”.

Osiemnastoletnie dziecko może otrzymywać alimenty też wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie znalazło pracy oraz w ogóle nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeśli chce pozyskać alimenty od rodziców, powinno obowiązkowo wykazać, iż jego sytuacja materialna jest dramatyczna, np. żyje w ubóstwie.

Alimenty na pewno uzyska każde dziecko, które kontynuuje naukę, m in. w szkole zawodowej bądź na uczelni wyższej. Zasadniczo, póki dziecko pobiera naukę, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby uiszczać alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – gdy syn, pomimo że studiuje – może na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Rodzice w ogóle nie są zobowiązani opłacać alimentów w takiej sytuacji, kiedy dziecko ma takie zarobki, że może uregulować łączne koszty życia, przykładowo sfinansować mieszkanie, pożywienie, media i różne inne potrzebne do normalnego bytowania rzeczy. Zarobkiem w ogóle nie musi koniecznie być w tym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, lecz także renta socjalna, stypendia osiągane na uczelni czy zyski uzyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Częstokroć w wyniku sporów z rodzicami dochodzi do walki w sądzie. Dziecko wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, gdyż posiada zatrudnienie w wymiarze 1/4 etatu oraz nie ma tak naprawdę środków do życia.

Opisywane zobowiązanie wygasa w niektórych przypadkach przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności, jednak wspomniane okoliczności są niesłychanie rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć edukację i uzyskać fach, i z jego pomocą będzie miało szansę zagwarantować byt ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów jest uzależniona od kilku podstawowych składników: usprawiedliwionych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne staranie się rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, planujesz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach udzielanych przez pełnomocników wejdź w odsyłacz tutaj – Kancelaria – a z pewnością znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok