Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Kancelaria notarialna – rodzaje aktów notarialnych oraz opłaty
Październik 31, 2016
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
Listopad 5, 2016

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Ostrożności nigdy za wiele, czyli zakup nieruchomości

Dzisiaj mamy do wyboru dwie drogi wykupu lokalu albo domu: na rynku pierwotnym (czyli od inwestora) i wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości czy spółdzielni mieszkaniowej). Na rynku pierwotnym nie możemy w ogóle sprawdzić co w rzeczywistości nabywamy, gdyż budynek ma dopiero powstać. W drugim przypadku – widzimy wykończone mieszkanie, w którym ktoś wcześniej już był i teraz chce je sprzedać. Przebywając na spotkaniu z developerem czy poznając mieszkanie u właściciela prywatnego należy być bardzo uważnym. Najlepiej zabrać ze sobą notatnik oraz ołówek oraz rejestrować w nim każdy najdrobniejszy szczegół. Właściwym zamiarem jest zabranie aparatu fotograficznego i taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można znowu szczegółowo przemyśleć wszystkie za i przeciw, m in. zaglądając do swoich notatek i zdjęć. Uogólniając: nieruchomości od developera nierzadko w ogóle nie obejrzymy osobiście, ale wyłącznie „na papierze”. Za to na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową pełną graffiti, wiekową i głośną windę lub wilgoć na ścianie. Nawet jeżeli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, przykładowo. wyrażenia „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same skłaniające do kupna fotografie i komentarze – bądźmy czujni! W jaki sposób zapobiec tego pokroju kłopotom i zakupić odpowiednią nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W możliwościach najprawdopodobniej będziemy mogli wybierać, jednak w jaki sposób „wyśledzić” wiarygodnego developera oraz „nie stracić” pieniędzy? Nim zdecydujemy się spotkać z którymkolwiek developerem, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się możliwościom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy dokładnie mogli określić jaka jest cena ustalony metraż i lokalizację, po drugie – wyznaczymy ile w danej chwili możemy wyłożyć na inwestycję. Kolejnym krokiem jest wizytacja w banku oraz wyznaczenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu czy mieszkania to niełatwa decyzja, której pozytywne oraz złe rezultaty będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Warto ponadto pamiętać, że apartament dostaniemy w stanie surowym, co oznacza, iż na nas – a mianowicie nowych właścicielach – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Fundusze przekazane na wykup mieszkania najlepiej podzielić na trzy części: udział własny, kupno lokum oraz rezerwy na jego wykończenie. Gdy wcześniej przejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości oraz spotkamy się z konkretnym developerem, trzeba w kolejności zwrócić uwagę na: 1) skrupulatnie stworzone zapisy w umowie developerskiej, która musi zawierać jak najwięcej wyczerpujących informacji – projektów, wyczerpujących opisów oraz planów, 2) szkice oraz schematy prac omawiające wykończenie lokum, m in. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) weryfikujemy dokładnie, gdzie ma powstać dom, przykładowo. czy w pobliżu istnieje jezioro, las, dróżki spacerowe, odpowiedni dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, a nie wysypisko śmieci albo zakład przemysłowy, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciwko Twojego nowego domu nie zostanie zbudowana ulica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem dokładne zagospodarowanie całej gminy. Należy sprawdzić układ odwodnienia terenu oraz rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy oglądana nieruchomość nie będzie przypadkiem stała na najniższym miejscu, w którym ulewa może zatopić nasz majątek. Przed podpisaniem umowy developer musi bezwzględnie zaprezentować Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o przyzwoleniu na budowę musimy zaznajomić się z zamiarem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę podpisujemy wyłącznie u notariusza.

Wilgoć, nieszczelne okna i mrówki faraona?

Na wielu stronach internetowych jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkania od osób prywatnych, spółdzielni lokalowych oraz agentów. Mieszkania, domy oraz zamki na sprzedaż, których fotografie oraz charakterystykę możemy wyszukać w gazetach z ogłoszeniami, powinniśmy sami sumiennie sprawdzić. W notatniku, który zabieramy ze sobą, rejestrujemy wszystkie istotne informacje: rok zakończenia budowy posiadłości, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), wielkość apartamentu, postać własności (przykładowo. całkowita własność), cena wywoławcza. Gdy jesteśmy ciągle na zewnątrz powinniśmy przyjrzeć się okolicy i ustalić czy jest postój (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon lub videodomofon, czysta klatka schodowa (zaś nie „ozdobiona” przez osoby o wątpliwych manierach, ponieważ trudniej będzie zbyć lokal), nowoczesna, estetyczna oraz cicha winda. W czasie oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na stan okien (odnowienie będzie nas drogo kosztować), na co one wychodzą (na szosę, podwórze), stan drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), jak zbudowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w świetnym stanie, ściany i strop (na których mogą być widoczne gołym okiem krople wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na duże koszty remontu), wnętrze łazienki i kuchni (wygląd zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalek). Jeśli ujrzymy prusaki lub rybiki, to niniejszy fakt z pewnością nie mówi dobrze o domu. Co ważne – musimy obserwować sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest zbywana z wyposażeniem oraz ile wynoszą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok